Lipoliza i liposukcja – podstawy

Na łamach tego serwisu dowiesz się wszystkiego o nowoczesnych u zaawansowanych metodach usuwania tłuszczu, z naciskiem na najnowszą metodę jaką jest lipoliza laserowa. Medycyna estetyczna obfituje w różnego rodzaju sposoby na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, jedną z najczęściej wykonywanych metod jest właśnie lipoliza lub liposukcja. Pojęcia te często używane zamiennie oznaczają jednak nieco inne metody zabiegowe.

Lipoliza a liposukcja – różnice i podstawy działania

Liposukcja to zabieg fizycznego, chirurgicznego usuwania tłuszczu, poprzez niewielki nacięcie skóry, wprowadza się igłę ssącą tzw. kaniulę do tkanki tłuszczowej i pod ciśnieniem odsysa się tłuszcz. Zabieg ten cechuje się dużą inwazyjnością, długim okresem rekonwalescencji i zniekształceniami skóry.

Lipoliza natomiast to potoczna nazwa zabiegu, mającego na celu rozpuszczenie tłuszczu wewnątrz ciała. Należy również wspomnieć, że nie ma to wiele wspólnego z lipolizą rozumianą w znaczeniu procesów zachodzących w organizmie człowieka i zdefiniowaną jako proces biologiczno-chemiczny. Lipolizę dzieli się głównie na iniekcyjną i laserową. Ta pierwsza polega na zastrzykach wprowadzanych bezpośrednio w tkankę tłuszczową (na głębokość ok. 1-1,5 cm), powodujących jej rozpuszczanie. Za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się fosfatydylocholinę czyli płynną lecytynę, która rozpuszcza komórki tłuszczu. Zabieg stosuje się głównie w przypadku małego modelowania sylwetki i wałków tłuszczu. W przypadku dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej jest nieskuteczny.

Lipoliza laserowa to rozpuszczanie tkanki tłuszczowej cieniutką sondą wewnątrz ciała i jednoczesne jej odsysanie. Jest to najnowsza metoda, której skuteczność jest o wiele wyższa niż tradycyjnej liposukcji czy lipolizy iniekcyjnej. Również pod kątem powikłań i efektów ubocznych jest o wiele lepszym wyborem niż tradycyjne odsysanie tłuszczu za pomocą liposukcji.